Ośrodek Dokumentacji Historycznej - Śląska Izba Lekarska

W odpowiedzi na potrzeby środowiska lekarskiego związane z koniecznością gromadzenia i przechowywania materiałów historycznych, dokumentujących dzieje medycyny na Śląsku, Okręgowa Rada Lekarska na mocy Uchwały 36/2016 z 14 września 2016 roku powołała Ośrodek Dokumentacji Historycznej ŚIL.

Podstawowym celem ODH ŚIL jest gromadzenie, archiwizowanie, zabezpieczanie, opracowywanie i upowszechnianie dokumentów i innych archiwaliów związanych z historią wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, jak również przedstawicieli innych zawodów medycznych oraz działalnością placówek ochrony zdrowia, obrazujących bogate dzieje medycyny, w szczególności na Śląsku.

Z zasobów ODH ŚIL mogą korzystać lekarze i lekarze dentyści, pracownicy naukowi, miłośnicy historii medycyny, studenci, uczniowie oraz osoby chcące poszerzyć swoją wiedzę o informację związane z dziejami medycyny.

13 stycznia 2021 r. Prezydium ORL w Katowicach, w związku z upływem 4-letniej kadencji dotychczasowej Rady Programowej ODH ŚIL,  powołało uchwałą 175/2021 nowego Przewodniczącego Rady.

Przewodniczący Rady Programowej ODH ŚIL:  dr hab. n.med. Krzysztof Siemianowicz.

Członkowie Rady: dr n. med. Krzysztof Brożek, mgr Małgorzata Derus, dr n. med. Mieczysław Dziedzic (sekretarz), dr n. med. Emilian Kocot, prof. dr hab. n. med. Eugeniusz Kucharz, dr Karol Makles, dr Stanisław Mysiak (wiceprzewodniczący), dr n. med. Jan Rauch, dr Rafał Skowronek, dr n. med. Krzysztof Szczechowski,
dr n. med. Zygfryd Wawrzynek, prof. dr. hab. Zygmunt Woźniczka (wiceprzewodniczący).

Uchwałą 26/2021 z 19 maja 2021 r. Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach rozwiązana została Komisja Historyczna ORL w Katowicach. Członkowie Komisji weszli w skład Ośrodka Dokumentacji Historycznej: prof. dr hab. n. med. Jan Grzesik, inż. Lesław Jóźków, dr n. med. Wojciech Marquardt, dr Ewa Paszek, dr n. med. Norbert Prudel, dr Dariusz Skaba, inż. Michał Szwarc, dr n. med. Zygmunt Szwed, dr n. med. Ryszard Wąsik,
dr n. med. Anna Wojciechowska-Wieja.

Opiekun Rady ODH ŚIL: Katarzyna Barbara Fulbiszewska
Kontakt: 32/ 60-44-287 e-mail:

odh a4

Załączniki: