Złote dyplomatorium - Śląska Izba Lekarska

15 października 2021 r. w Katowicach-Ligocie odbyła się uroczystość odnowienia dyplomów lekarza i lekarza dentysty dla absolwentów uczelni. Ze względu na pandemię Covid-19, w Auli im. prof. Witolda Zahorskiego zgromadzili się medycy z dwóch roczników – studenci, którzy rozpoczynali naukę w latach 1964 i 1965.

Uroczystość prowadziła Prezes Stowarzyszenia Wychowanków Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Pani dr n. med. Maria Gajecka-Bożek.  – Nasza Alma Mater stworzyła taki klimat, że chce się wracać tu, do gniazda. Byliście Państwo doskonałymi ambasadorami naszej uczelni, w kraju i za granicą.  W imieniu Stowarzyszenia Wychowanków Śląskiej Akademii Medycznej życzę Wam, aby w jesieni Waszego życia nad Waszą głową zawsze świeciło słońce, abyście byli otoczeni miłością i przyjaźnią najbliższych, a przyjaźni, która Was złączyła, pozostali zawsze wierni – powiedziała, rozpoczynając wydarzenie dr Gajecka-Bożek.

JM Rektor prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański podkreślił jak cenne jest to, że możemy dziś uhonorować osoby, które wywarły ogromny wpływ na rozwój naukowy uczelni i te, które w wymiarze zawodowej codzienności przez pięć dekad z największym oddaniem leczyły swoich pacjentów.

– Ostatnie 50 lat w historii medycyny to okres wielu przełomów, pionierskich badań i zabiegów. Wielu z Państwa ma w nich swój udział. To także czas zmian systemowych, które przeobraziły funkcjonowanie całej ochrony zdrowia w Polsce. W tej kwestii liczymy, że ten najlepszy okres jest jeszcze przed nami, a przyjęte rozwiązania pozwolą kształcić przyszłych lekarzy w takich warunkach, aby zostali i pracowali w Polsce, a nie szukali swojego miejsca za granicą – zaznaczył prof. Szczepański.

Śląską Izbę Lekarską reprezentował wiceprezes ORL w Katowicach prof. dr hab. n. med. Jarosław Markowski, który w swoim wystąpieniu nawiązał do trudnego czasu pandemii.

Celebrując z Państwem ten wyjątkowy i szczególny dzień chciałbym złożyć Państwu wyrazy szczerych podziękowań za te 50 lat pracy w służbie chorego, za 50 lat ciężkiej pracy, dzięki której wielu osobom przywróciliście Państwo zdrowie, bądź uratowaliście życie. W ostatnim czasie pandemia zdominowała naszą codzienność. Wiemy, że w tym trudnym dla nas okresie musieliśmy się zmierzyć z wieloma problemami. Była to próba naszych rezerw materiałowych, kadrowych, ale przede wszystkim była to próba ludzkich charakterów. Myślę, że mogę śmiało powiedzieć, że nasz lekarski stan, którego jesteście Państwo częścią, zdał ten egzamin najlepiej – podsumował wiceprezes ŚIL.

Absolwenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz odnowili przysięgę Hipokratesa.