Apel Prezesa ORL ws. kwalifikowania do szczepień przez lekarzy stażystów - Śląska Izba Lekarska

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia lekarze stażyści, są uprawnieni do przeprowadzenia badania kwalifikacyjnego każdorazowo pod nadzorem lekarza specjalisty i mogą to robić jedynie w miejscu odbywania stażu. Uprawnienia do kwalifikowania do szczepień w dowolny miejscu uzyskały natomiast osoby posiadające niższe kwalifikacje niż lekarze stażyści (np. studenci 5 i 6 roku medycyny).

W związku z powyższym apelujemy do Ministerstwa Zdrowia o pilną zmianę stanowiska i uwzględnienie lekarzy stażystów w grupie osób uprawnionych do szczepień w dowolnym miejscu. Przepisy w obecnym brzmieniu uniemożliwiają wsparcie przez lekarzy stażystów Narodowego Programu Szczepień. Liczna grupa stażystów (tylko w ŚIL zarejestrowanych jest 480 lekarzy stażystów) może wspomóc kwalifikacje do szczepień w wielu innych placówkach niż miejsce odbywania stażu, co zdecydowanie wpłynie na efektywność realizacji Programu.

apel do mz 1

Poniżej publikujemy odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na apel Prezesa ORL Tadeusza Urbana

odpowiedz na apel 1 1odpowiedz na apel 1 1