Sylwetki lekarzy sportowców: Leszek Stecuła - Śląska Izba Lekarska

Leszek Stecuła - rocznik 1961, lekarz rodzinny, jest prawdziwym pasjonatem sportu,w dobrym, współczesnym tego słowa znaczeniu. Bakcyla do sportu przyszłemu medykowi zaszczepił ojciec Zbigniew – wspaniały zapaśnik i lekkoatleta. Leszek w młodości grał w piłkę nożną, koszykówkę i w siatkówkę oraz startował w biegach przełajowych. Po 40 roku życia uprawia głównie lekkoatletykę. Od 23 lat jest Prezesem Górnośląskiego Klubu Scrabble. Dodatkowo opracowuje i publikuje statystykę zdobytych medali z Igrzysk Lekarskich i Mistrzostw Polski Masters. Brał udział w niezliczonej ilości zawodów. Medale i puchary, które zdobył, z pewnością ważą więcej niż on sam. W klasyfikacji złotych medalistów Igrzysk Lekarskich zajmuje pierwsze miejsce. W zawodach Polskiego Związku Lekkoatletyki Masters ma kilka rekordów wszechczasów. W roku 2013 Kapituła Odznaczeń, Wyróżnień i Medali Śląskiej Izby lekarskiej przyznała mu medal za wybitne osiągnięcia pozamedyczne. Na swojej obszernej posesji ma siłownię, boisko do siatkówki plażowej, koszykówki i tenisa ziemnego. Na trening poświęca 1,5 godziny przez 4 dni w tygodniu.
Do uprawiania sportu zachęcił także żonę Grażynę, córkę Kingę i syna Benjamina, którzy z powodzeniem biorą udział w Igrzyskach Lekarskich

stecula

Bakcyla do sportu przyszłemu medykowi zaszczepił tato Zbigniew – wspaniały zapaśnik i lekkoatleta. Słuchając jego opowieści, rysował wizję swoich marzeń o sukcesach sportowych od najmłodszych lat. W szkole podstawowej stworzył ligę piłki nożnej 3-osobowej, będąc jednocześnie jej statystykiem. Liceum to biegi przełajowe i treningi biegów średnich w Polonii Bytom. Studia to sport akademicki i tytuł drużynowego mistrza Polski w biegach przełajowych w Poznaniu oraz brązowy medalista na 100 m w Lublinie.

Potem praca w Przychodni Rejonowej, Oddział Chorób Wewnętrznych i Pogotowie Ratunkowe. Do 40 roku życia ze sportu pozostała amatorska koszykówka i siatkówka. Odkrycie sportu weterańskiego po 40. to lawina sukcesów  w lekkoatletyce ogólnopolskiej i lekarskiej trwających do dzisiaj. Szczególne miejsce dla sportu to Zakopane i Igrzyska Lekarskie, które dają okazje dla startów całymi rodzinami. Żona Grażyna, córka Kinga i syn Beniamin powiększyli tam rodzinną kolekcję medalową o kolejne 50 medali.

stecula1

Zachętą do ustanawiania rekordów życiowych jest zmiana kategorii wiekowych co 5 lat wśród mastersów i medyków co 10 lat oraz tabele przeliczeniowe osiąganych na bieżąco rezultatów. Aktualne rekordy to 11,23 na 100m, 1,92m wzwyż, 6,36 m w dal, 51,57 m w oszczepie, 2,88 m w skoku o tyczce, 7,21 na 60 m, Nagrodą za liczne starty było ustanowienie 12 rekordów Polski Masters w tym ostatniego na Halowych Mistrzostwach Polski w sztafecie 4 × 200 m w kategorii M55 w 2020r. oraz 3 nadal aktualych rekordów Igrzysk Lekarskich w Zakopanem na 60m, 100m i 200m.

Dorobek medalowy po 19 latach startów jest imponujący- 314 medali w zawodach rangi ogólnopolskiej w tym 112 złotych. 32 tytuły mistrza Polski, 5 mistrza świata w Medigames, 25 mistrza Polski lekarzy, 48 złotych Igrzysk Lekarskich  w Zakopanem, 1 złoty Olimpiady Seniorów i 1 złoty Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Po 29 latach Halowych Mistrzostw Polski Masters na 1771 notowanych zawodników jest 1 za sumę punktów za zajęte miejsca/1140/, 2 w sumie medali/50/, 1 w sumie ukończonych konkurencji/91/, W klasyfikacji Top 10 wszechczasów 10 najlepszych wyników w danej konkurencji z podziałem na kategorie wiekowe jest notowany aż 9 razy.

stecula2

Receptą na sukces jest trening 4 razy w tygodniu na siłowni, wybiegania, odcinki tempowe i siła dynamiczna pod postacią siatkówki halowej bądź plażowej. Czas trwania wysiłków fizycznych nie przekracza 1,5 godziny. Efektywne wykorzystanie czasu jest zasługą regularnego grywania 1 na tydzień w scrabble w Górnośląskim Klubie, którego od 23 lat pan doktor jest prezesem.

W miarę upływu czasu powstała też przydomowa siłownia, boiska do plażówki, koszykówki i tenisa ziemnego. Propagowanie zdrowego trybu życia lekarza rodzinnego jest stosowane wśród licznych pacjentów​ w Przychodni Rejonowej,  w której niezmiennie od skończenia studiów pracuje od 34 lat.